Przejdź do treści
  • PL
  • EN

Obchody 10 lat MPL

A A A Drukuj

Na obchody jubileuszu dziesięciolecia Portu Lotniczego Warszawa/Modlin wybrany został dzień 13 lipca 2022.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12-ej powitaniem gości honorowych. Wśród nich wymienić należy Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Wiesława Raboszuka, posła na Sejm RP Marcina Kierwińskiego i posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Halickiego, Wiceprezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Michała Kozłowskiego, przedstawicieli samorządów: Zastępcę Prezydenta m.st. Warszawy Tomasza Bratka, burmistrzów Nowego Dworu Mazowieckiego, Płońska, Zakroczymia, Dzielnicy Warszawa Śródmieście, wójtów Pomiechówka i Wieliszewa, Wiceprezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Michała Kozłowskiego oraz prezesów lotnisk w Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy, Rzeszowie, Lublinie i Olsztynie. Obecni byli także pracownicy lotniska, kontrahenci i przedstawiciele przewoźników, a także innych grup związanych z modlińskim lotniskiem. Prezesi Lotniska Warszawa/Modlin wygłosili przemówienia i podziękowania oraz odczytali listy gratulacyjne od Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła i Prezesa Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Stanisława Wojtery.

Prezes Tomasz Szymczak nawiązał do planów rozbudowy i dalszej modernizacji Lotniska, negocjacji umów i perspektyw rozwoju związanych z klientami biznesowymi.
„Nieustannie pracujemy nad rozwojem oferty skierowanej do naszych klientów. Mimo trudności rynkowych, których w nadmiarze doświadczaliśmy w ostatnich dwóch latach staramy się jak najlepiej wypełniać rolę lotniska low-costowego dla aglomeracji warszawskiej i  całej północno-wschodniej Polski. W ramach istniejącej infrastruktury staramy się poszerzać zakres świadczonych usług i udogodnień dla pasażerów. Ostatnio udostępniliśmy na przykład w strefie ogólnodostępnej samoobsługowe kapsuły do spania dla pasażerów, którzy nasze lotnisko traktują jako punkt tranzytowy. Przy rosnącej liczbie punktów docelowych, do których można polecieć z Modlina taka usługa bardzo się przydaje. Do tej pory udało nam się skomercjalizować znaczną część powierzchni handlowych i usługowych w terminalu, które od początku pandemii nie pracowały. Kończymy też rozmowy o oddaniu do użytku restauracji i kawiarni na I piętrze w strefie odlotów, tak aby nasi pasażerowie mieli znacznie większą ofertę gastronomiczną przed podróżą. Kończy się prawie 2-krotna rozbudowa powierzchni sklepu wolnocłowego Aelia, która będzie także skutkować zwiększeniem oferowanego tam asortymentu produktów. – mówi Tomasz Szymczak p.o. prezesa Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

„W planach mamy trzy podstawowe rzeczy, czyli rozbudowę terminala o część odlotową Non-Schengen w pierwszym etapie, trzy nowe stanowiska postojowe i remonty tych części nawierzchni płyt postojowych czy dróg kołowania, które są  już nadwyrężone wieloletnim użytkowaniem. Oczywiście, planujemy zmiany w umowie z Ryanair, którą właśnie negocjujemy z przewoźnikiem po dziewięciu latach jej obowiązywania. Ważną sprawą jest dla nas też  jest dla nas pozyskanie nowych przewoźników, zarówno low-costowych, jak i czarterowych. Ważna dla naszych udziałowców  jest większa dywersyfikacja bazy klientów, do czego będziemy dążyć” – dodaje Prezes Szymczak.

Ryanair gotowy do podwojenia liczby pasażerów
Obecny na uroczystości Dyrektor Generalny  Ryanair Michael O’Leary składając urodzinowe życzenia, dziękował także wszystkim pracownikom Lotniska oraz osobom zaangażowanym w jego codzienne funkcjonowanie, bez których znakomite wyniki przewozowe nie byłyby możliwe do osiągnięcia. Zapewnił także, że Ryanair jest gotowy nie tylko do kontynuacji współpracy z podwarszawskim lotniskiem, ale także, w perspektywie kilku najbliższych lat, do podwojenia liczby pasażerów z obecnych trzech milionów do ponad sześciu.

Odsłonięcie logo
Upamiętnieniem tej szczególnej rocznicy było odsłonięcie nowego, jubileuszowego logo znajdującego się na terminalu pasażerskim. Szczególnym powodem do radości była informacja o błyskawicznej postpandemicznej odbudowie lotniczego ruchu pasażerskiego w całej Polsce i o zajęciu przez Lotnisko Warszawa/Modlin chlubnego pierwszego miejsca w tej konkurencji. Z miesiąca na miesiąc krzywa wzrostu pnie się do góry. Wiadomo, że już w czerwcu padły kolejne rekordy. Okres wakacyjny sprzyja podróżom lotniczym i pozwala z optymizmem spoglądać na kolejne miesiące.

Doceniono pracowników i kontrahentów
Po przecięciu wstęgi i lampce  szampana goście zwiedzili wystawę fotografii, obrazującą historię Lotniska, znajdującą się w strefie ogólnodostępnej terminalu pasażerskiego. Wystawa będzie dostępna dla pasażerów przez najbliższe dwa tygodnie.
Uroczyste spotkanie rocznicowe z poczęstunkiem odbyło się w budynku Cargo , gdzie wręczono pracownikom Lotniska pamiątkowe dyplomy i upominki. Doceniono także kontrahentów. Intersującym akcentem uroczystości było odtworzenie sfilmowanych wywiadów przeprowadzonych z pracownikami i współpracownikami. Niespodzianką okazał się recital na skrzypcach elektrycznych w wykonaniu Ylo Violin i wspaniały, ogromny tort, który uczestnicy imprezy pochłonęli z apetytem.

Najszybsza odbudowa ruchu
W okresie dziesięciolecia z Lotniska Warszawa/Modlin skorzystało ponad 21 milionów pasażerów oraz wykonano ponad 141 tysięcy operacji startów i lądowań. W odpowiedzi na rosnący popyt, w sezonie lato 2022 Lotnisko oferuje podróżnym blisko sześćdziesiąt destynacji. Aktualnie jest pierwszym dużym portem lotniczym w kraju, jeśli chodzi o dynamikę odbudowy ruchu pasażerskiego po pandemii Covid-19.

 

Kontakt: Marek Rymkiewicz, [email protected]

Zdjęcie: Katarzyna Rainka

 

Partnerzy