Przejdź do treści
  • PL
  • EN

Pomiechówek

A A A Drukuj

PODSTAWOWE INFORMACJE
Gmina Pomiechówek położona jest w malowniczej scenerii Doliny Wkry, w odległości 40 km od Warszawy. Mazowiecki pejzaż, pełen śladów historii, łączy się tu z działaniami podkreślającymi rekreacyjny charakter miejscowości oraz dynamicznym rozwojem w sferze budowy i modernizacji infrastruktury. 

Serce gminy stanowi rzeka Wkra – akwen szczególnie przychylny turystyce rodzinnej. Wije się łagodnie, wśród lasów i łąk, przyjazna, o nurcie spokojnym, idealna dla początkujących kajakarzy. Właściciele malowniczo usytuowanych gospodarstw agroturystycznych czekają na gości, oferując aktywne obcowanie z naturą. Nad wędkowanie dobrze jest wybrać się nad wody Narwi.

Niecała godzina jazdy pociągiem lub samochodem dzieli mieszkańców Warszawy od znalezienia się w odmiennej rzeczywistości przyrodniczej. Choć w gminie nietrudno o cichy i urokliwy zakątek, w którym znaleźć można wytchnienie od codziennego zgiełku ( obszary rezerwatu Pomiechówek, Doliny Wkry, Jeziora Pomocnia), to gmina oferuje również szereg atrakcji dla tych, którzy szukają alternatywnych rozwiązań turystycznych. Klub golfowy Lisia Polana przyciąga, zachęca, angażuje nie tylko zawodowych graczy, ale całe rodziny. Siedem fortów, zlokalizowanych na terenie gminy, to jedne z najbardziej reprezentacyjnych przykładów systemów fortyfikacyjnych, jakie można znaleźć w Polsce; tym samym niezwykle ważny punkt podróży dla tych, którzy zechcą poznać historyczne walory Pomiechówka. Wytrwałym piechurom gmina proponuje nordic walking; marsz terenowy wśród licznych gminnych lasów, i w charakterystycznym dla terenów leśnych mikroklimacie. Dla grup zorganizowanych gmina przedstawia ofertę sportowych obozów.

GMINA W PIGUŁCE 

  • najstarszą częścią Pomiechówka jest Pomiechowo, wymieniane w źródłach około połowy XI wieku; niegdyś w średniowieczu jej dostatni byt i rozwój zapewniało dogodne położenie na szlakach handlowych do Serocka i do Nasielska; przez gminę przebiega rzeka Wkra oraz Narew
  • obszar gminy obejmuje 10.269,89 ha, liczba mieszkańców - 8714
  • jedna z najbardziej aktywnych miejscowości Mazowsza w sferze pozyskiwania środków unijnych. W ostatnich latach gmina pozyskała fundusze zewnętrzne na realizację takich inwestycji jak: nowoczesna oczyszczalnia ścieków z kanalizacją, hala sportowa, place sportowo-rekreacyjne, integracyjne przedszkole, a także kompleksowa przebudowa dróg lokalnych
  • gmina prowadzi współpracę z zagraniczną, włoską gminą Antrodoco

Więcej informacji na stronie www.pomiechowek.pl

Materiały udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Pomiechówku

Partnerzy