Zwierzęta pojawiają się na terenie lotniska w poszukiwaniu pożywienia, miejsc noclegowych, lęgowych oraz odpoczynku.
W 75% metoda efektywnej redukcji ilości zwierząt na lotnisku musi opierać się na działaniach długofalowych, których celem jest zmniejszanie atrakcyjności obszarów lotniska dla zwierząt.
Likwidacja bazy pokarmowej, wody, miejsc schronienia oraz modyfikacja elementów krajobrazu, obiektów i siedlisk, które przyciągają zwierzęta sprawdza się jako najbardziej skuteczna metoda.
Na lotnisku Warszawa/Modlin wiele opuszczonych obiektów zostało rozebranych, zmodernizowanych lub zabezpieczonych co ograniczyło liczbę atrakcyjnych siedlisk.
Prowadzi się działania zmniejszające atrakcyjność terenów trawiastych. Obejmują one miedzy innymi usuwanie zagłębień terenu, w których gromadzi się woda, podłoże na bieżąco jest wykaszane i wałowane, a zagłębienia i koleiny mogące zatrzymywać wodę opadową są monitorowane i zasypywane.
Spółka wysiewa nawierzchnie lotniskowe trawą rajgras angielski. Jest to trawa charakteryzująca się brakiem kwiatów i ziaren co powoduje, że owady i dżdżownice narażone są na działanie negatywnych warunków atmosferycznych, a nasiona tej trawy nie są atrakcyjnym pożywieniem dla ptaków. Brak liści wyrastających ze źdźbła tej trawy uniemożliwia wykorzystanie trawy jako kryjówki dla ptactwa, a brak walorów odżywczych nie stanowi źródła pożywienia dla gryzoni.