Przejdź do treści
  • PL
  • EN

Aktualności

A A A Drukuj

Lotnisko poleca: Muzyczne trio w Domu Darmstadt

plakat trio

Skrzypce, fortepian i wiolonczela – Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na trzeci koncert z cyklu „Muzyką kawa słodzona”. 11 czerwca w Domu Darmstadt zaprezentuje się inicjatorka cyklu, płocka skrzypaczka – Patrycja Grecka. Towarzyszyć jej będą pianista Constant Notten (Holandia) i wiolonczelistka Sophia Dimitrow (Niemcy).

Patrycja Grecka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Płocku, w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie Bernarda Tomasińskiego. Swoją muzyczną edukację kontynuowała w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Studia ukończyła w Holandii w klasie prof. Roberta Szredera uzyskując dyplom magistra sztuki Konserwatorium w Maastricht. Kontakt z zachodnim podejściem do muzyki klasycznej zainspirował skrzypaczkę do zorganizowania w Płocku cyklu „Muzyką kawa słodzona” prezentującego niezwykle utalentowanych muzyków z holenderskich uczelni. Polski dyrygent prof. Zygmunt Rychert nazywa Patrycję „znakomitą skrzypaczką”, natomiast prof. Szreder wspomina o jej „ogromnym talencie” i „świetnej technice skrzypcowej”. Artystka na co dzień gra w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, a także zajmuje się kształceniem młodych muzyków.

Constant Notten jest pianistą wykształconym w Konserwatorium w Maastricht pod kierunkiem Joopa Grubbena. Będąc jednocześnie pracownikiem tej uczelni, jest akompaniatorem oraz współpracuje przy mistrzowskim programie Zuid-Nederlandse Hogeschool voor Muziek. Specjalizuje się w muzyce kameralnej. W 1985 roku otrzymał nagrodę Henriëtte Hustinx. Występował u boku takich orkiestr jak Limburg Symphony Orchestra czy Heerlen salon orchestra Dacapo. Constant Notten akompaniował przy okazji wielu międzynarodowych lekcji mistrzowskich i konkursów.

Sophia Dimitrow grę na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 5 lat w Konserwatorium Roberta Schumanna w Zwickau (Niemcy). W kolejnych latach swoją naukę kontynuowała w Lipsku pod kierunkiem Norberta Hilgera. Została przyjęta do prestiżowej szkoły dla młodych utalentowanych muzyków w Dreźnie. Sophia udzielała się w licznych młodzieżowych orkiestrach, ale także towarzyszyła im jako solistka. W 2015 roku rozpoczęła studia w Konserwatorium w Maastricht w klasie prof. Gustava Riviniusa.

Podczas koncertu, który odbędzie się 11 czerwca o godzinie 19 w Domu Darmstadt, artyści wykonają m.in. Trio fortepianowe Szostakowicza, Sonatę Debussy’ego czy Partitę na skrzypce i fortepian Lutosławskiego. Bilety w cenie 40 zł można kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl.

Zapraszamy!

Partnerzy