Przejdź do treści
  • PL
  • EN

Aktualności

A A A Drukuj

Lotnisko Warszawa/Modlin sprawdziło gotowość portu do działań w przypadku sytuacji kryzysowych

W nocy z piątku na sobotę 28/29 października, w Porcie Lotniczym Warszawa/Modlin odbyły się ćwiczenia ratownicze wszystkich służb lotniskowych oraz służb zewnętrznych.  Zgodnie z założeniem, celem ćwiczeń jest m. in. sprawdzenie funkcjonowania Planu Działania w Sytuacji Zagrożenia Lotniska Warszawa/Modlin, sprawdzenie stanu przygotowania służb ratowniczych do reagowania w sytuacjach zagrożeń lotniczych oraz doskonalenie współpracy z podmiotami ratowniczymi. 

W ćwiczeniach czynny udział wzięły jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Dworu Mazowieckiego, Błonia, Legionowa, Płońska i Warszawy, Zespoły Ratownictwa Medycznego z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia i Ratunkowego, Transportu Sanitarnego w Płocku i Nowodworskiego Centrum Medycznego, Służba Ochrony Lotniska, funkcjonariusze Straży Granicznej i Urzędu Celnego oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Mazowieckim. Na ćwiczeniach obecni byli również przedstawiciele Prokuratury Rejonowej, Wojewody Mazowieckiego, Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych i władz samorządowych w Nowym Dworze Mazowieckim.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, w wyniku uniknięcia zderzenia dwóch samolotów pasażerskich, kołującego po wylądowaniu Boeinga 737 ze 167 osobami na pokładzie, oraz kołującej do startu Cessny, na jednej z dróg kołowania dochodzi do złamania goleni podwozia mniejszego samolotu, uszkodzenia śmigła i zapłonu silnika. Załoga Boeinga rozpoczyna ewakuację pasażerów a przybyłe na miejsce Służby ratownicze przystępują do akcji gaszenia pożaru oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia pod względem medycznym i porządkowo-ochronnym. W tym samym czasie Dyżurny Operacyjny Portu zwołuje sztab kryzysowy.

Ćwiczenia sprawdzające gotowość służb ratowniczych do działania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i życia, są przeprowadzane w oparciu o zapisy prawa, w tym Ustawy Prawo Lotnicze, z dnia 3 lipca 2002, Ustawy o ochronie przeciwpożarowej, Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie przygotowania lotnisk do sytuacji zagrożenia oraz  lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych, jak również w oparciu o wytyczne Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

zdjęcie: WCBKT S. A.

 

Na prośbę zarządu lotniska, w celu zabezpieczenia ćwiczeń firma WCBKT S. A. udostępniła urządzenie oświetleniowe Stella-100. Urządzenie w pełni spełniło oczekiwania służb lotniskowych w zakresie oświetlenia obiektów. Z parametrami zastosowanego sprzętu można zapoznać się na stronie www.wcbkt.pl

 

Partnerzy